A 4M versenyrendszere
A 4M által nyújtott versenyrendszer célja, hogy a gyermekek folyamatos célt, motivációt kapjanak és olyan sokáig maradjanak az egyesület kötelékében, hogy igazán jó táncosokká váljanak.
A versenyrendszer korosztály és tudás szerint van kialakítva.
Tudás alapján megkülönböztetünk minősítő és versenyző kategóriákat.
A minősítő kategóriák: a fiatalok ezekben a kategóriákban kezdenek. Ez a kategória NEM verseny! Nem egymáshoz hasonlítják az indulókat, hanem egy objektív mércéhez. (pl.: Mennyire van zenében, mennyit hibázik,…) Rangsort nem állítanak közöttük, mindenki díjazásban részesül (arany-ezüst-bronz minősítés), így a gyerekeket NEM éri kudarc.
A minősítő rendszer célja, hogy a gyermekeket GYORSAN, SIKERÉLMÉNYHEZ juttassa, láttassa velük az elért eredményüket, folyamatos célt és ezáltal motivációt biztosítson.
A minősítő rendszer alapvetően életkorfüggetlen. Az óvodás és a mini korosztályt különböztetjük csak meg, mert a követelményrendszer itt nagyon más.
Versenyző kategóriák: Minden korosztályban megrendezzük, és minden olyan műfajban, kategóriában, melyben fiataljaink megmérkőzhetnek később magasabb, komolyabb versenyeken. Itt rangsor van.
A versenyzéshez tartozik a szekció ismerete. A szekció ugyanazon kategória szétbontása különböző csoportokra, hogy több győzelmet és így több sikerélményhez juttassuk a gyerekeket. Minden szekció úgy viselkedik, mint önálló kategória, tehát külön értékelik és díjazzák őket. (Így lehet, hogy egy versenyen fashiosn street dance gyermek V1 kategóriában két vagy több arany-ezüst-bronz érmet, tehát több 1-2-3 helyezést hirdetnek.)
A versenyzést alapvetően ovi, mini, v. start c szinten szoktuk kezdeni. Kiváló képességű gyermekeknél lehetőség van magasabb kategóriában való kezdésre, vagy kategóriaátugrásra, de azt írásban jelezni kell a mentorodnak.
Minősítő és versenyző szinteken kötelező:
- Versenykönyv: A 4M, valamint az Országos Utánpótlás versenysorozatokban való részvételt biztosító, adatnyilvántartó füzetecske. Ebben vannak nyilvántartva a verseny és minősítés eredmények. (4 évre szól- januárban kell megvenni)
- Starbélyeg: A 4M – Utánpótlás versenysorozatban résztvevő gyermekek adat-nyilvántartási összege. Ez egy bélyeg, amelyet a versenykönyv utolsó oldalára ragasztunk be minden év januárjában, és ez hitelesíti azt minden évben.1 évre szól- januárban kell megvenni.
- Nevezési díj versenyenként.
A versenyrendrendszer összefoglalása:
A versenyrendrendszer összefoglalása_ábra1.
A versenyszabályzat:
Az aktuális versenyszabályzatot mindig kiküldi a szövetség, és a nevezési oldalakon is megtalálható. Ezt mindig táblázatos formában kapod meg.
Amikor a csapataidat elkezded felkészíteni a versenyre, először nézd meg a versenyszabályzatot, hogy tudd, milyen feltételeknek kell eleget tenned!
A szabályzatot itt megtalálod. IPDSO_VERSENYSZABALYZAT_20190701
Amikor megnyitod a táblázatot, több fül közül választhatsz, attól függően, hogy milyen műfajt tanítasz. Ha még kezdő tanár vagy (és a gyerekeid is kezdők), akkor mindegy milyen műfajban vagytok, mindenképp a 4MDC minősítő kategóriákban kell először indítanod a csapatokat! (Ez az első lapfül). Ezek a szabályok FSD, HHS műfajra vonatkoznak. Tehát itt találod meg a pl.: FSD Start A, HHS V2 kategóriákra vonatkozó kitételeket.)
Ahogy a nevében is benne van, itt a gyerekek még egymástól függetlenül arany/ ezüst/ bronz minősítést kapnak egy objektív értékrendhez viszonyítva.
A kategória oszlopban látod a kategóriákat, mellette pedig a továbbjutási követelményeket. Ez azt jelenti, ha például 3db arany van odaírva, akkor a csapatodnak legalább 3 aranyminősítést kell nyernie az adott kategóriában, hogy szintet léphessen. (Ovi / Mini -> Start C -> Start B -> Start A -> V2)
Az életkor oszlop jelzi, hogy mettől meddig lehet a gyermek a kategóriában.
A létszám oszlopban nézheted meg, hogy minimum illetve maximum hány fő lehet egy csapatban.
A koreográfia idő oszlopban azt határozták meg, hogy milyen hosszú produkciókat kell előadni. Ha azt látod, például hogy 16×8 bit, az annyit tesz, hogy legalább 16db 8-asból álló tánc az elvárás.
Mellette láthatod azt is, hogy milyen egyesületi koreográfiák közül válogathatsz a gyerekeid számára , az adott kategóriában.
A térforma oszlopban ki van kötve, hogy hol, mely kategóriákban kötelező a térformaváltás. Az nincsen megszabva hogy mennyi, tehát ahol már „lehet” ott bármennyit tehetsz bele.
A Zene/ tempo oszlop jelöli, hogy milyen gyorsaságú zenére kell táncolnia a gyerekeknek. Ez azért hasznos, mert előre tudod velük erre a tempóra gyakorolni, illetve magasabb kategóriákban, ahol majd saját zenét adsz le, ott kitétel is, hogy ilyen tempójú legyen!
A díjazás értelemszerű, viszont oklevelet csak V2-től adunk.
A ruházat oszlopban látod, hogy V2-től lehet szabadon saját ruhát varratni/ venni. Ovi, Mini és Start kategóriákban egyesületi ruháink viselése ajánlott.
A többi lapfület csak akkor kell használnod, ha a csapatod V2 kategóriában legalább 2 arany érmet nyert már. Innentől kezdve versenyző, tehát V1-es lesz a csapat.
Kivéve a 4M Általános rendelkezések fület. Itt találsz olyan fontos információkat, mint a korosztály meghatározása, egyéb általános rendelkezés.
Ha fashion street dance-t tanítasz, akkor az FSD szabályzatot kell innentől használnod (2.lapfül), kivétel, ha Duo-t indítasz (tehát 2 lány táncol csak együtt) akkor a 3.lapfülön lévő szabályzatot kövesd!
FreeStyle és Hiphop kategóriákra szintén van külön szabályzat, mely a versenyzőkhöz készült. (4-5.lapfül)